AktualnościMINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

ANNA ZALEWSKAWarszawa, 12 czerwca 2017 rokuSzanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele,zbliża się najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas – wakacje. Przed dziećmi 
i młodzieżą ponad dwa miesiące odpoczynku. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego będą Państwo życzyli swoim uczniom radosnych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji, spędzonych w gronie najbliższych.Zachęcam Państwa do tego, aby w ostatnim tygodniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych przypomnieć uczniom, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacyjnego wypoczynku. Takie zajęcia mogą przybrać dowolną formę, zarówno prezentacji filmu, jak i wizyty w szkole funkcjonariusza służb mundurowych. Przedstawiciele Komendy Głównej Policji zadeklarowali pełną gotowość do współpracy i wsparcia w zakresie organizacji tego typu spotkań. Do współpracy i bezpośrednich kontaktów wyznaczeni zostali dzielnicowi właściwi miejscowo dla lokalizacji placówki oświatowej, którzy w najbliższym czasie nawiążą z Państwem kontakt.Najważniejsza jest rozmowa z uczniami i zwrócenie uwagi na zagrożenia, 
które mogą ich spotkać.Trzeba uwrażliwić rodziców w kwestii decyzji dotyczącej formy wypoczynku swoich dzieci. Muszą oni bezwzględnie sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Rodzice muszą być pewni, że miejsce pobytu ich dziecka jest bezpieczne, a także nadzorowane przez służby publiczne. Jednocześnie przypominam, że wszelkich informacji może udzielić także kurator oświaty, który sprawuje nadzór nad organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży.Dodatkowo na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl można znaleźć poradnik bezpiecznego wypoczynku. Będę wdzięczna za udostępnienie tej broszury dzieciom, rodzicom i opiekunom. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: Wydziału Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji www.ore.edu.pl, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl; www.dopalaczeinfo.pl oraz poradni internetowej: www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. Dodatkowo na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl można znaleźć informator o zasadach bezpieczeństwa nad wodą „Bezpieczna woda”. Dobrze zapisać lub zapamiętać również numery alarmowe: WOPR – 600100100 i górskie numery ratunkowe  985 lub 601100300.

Warto pamiętać także o:

-odwiedzeniu strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl,

-bezpłatnej aplikacji iPolak – niezbędniku w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie: www.msz.gov.pl/pl/ipolak,

-rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą udzielić skutecznej pomocy,

-adresach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi) – szczególnie ważne dla organizatorów wypoczynku letniego, kierowników wycieczek, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży,

-sprawdzaniu stron internetowych wszystkich kuratoriów oświaty dedykowanych wypoczynkowi.

Życzę, aby okres letniego wypoczynku pozwolił na zebranie sił potrzebnych do dalszej nauki i pracy w nowym roku szkolnym. Udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej

  

Wymiana polsko-niemiecka w ramach Polsko-Niemieckiej

Współpracy Młodzieży

 

W dniach 7- 14 czerwca 2017 roku uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum wyjechali na wymianę polsko- niemiecką do Coppernicus Gynmasium w Norderstadt koło Hamburga.

Była to pierwsza wizyta u niemieckich kolegów. Program wymiany był bardzo atrakcyjny i napięty. Każdy dzień spędzaliśmy aktywnie. Tematem przewodnim była woda. Mogliśmy obejrzeć szkołę w Norderstadt, imponujące pracownie, sale gimnastyczne, kąciki wypoczynkowe, teren sportowy. Uczestniczyliśmy w zajęciach chemii i biologii, robiliśmy ciekawe doświadczenia. Uczniowie niemieckiej szkoły wraz z nauczycielami pokazali nam Hamburg z perspektywy wycieczkowej barki, która opływała kanały i rzekę Elbę. Byliśmy w parku narodowym Wattenmeer, wpisanym na listę UNESCO, gdzie doświadczyliśmy przypływów i odpływów Morza Północnego. Odwiedziliśmy Tropparium z egzotyczną fauną i florą, Aquapark i wodociągi. Największą frajdę sprawił nam pobyt w miejskim parku w Norderstadt, gdzie uczyliśmy się pływać na nartach wodnych, graliśmy w siatkówkę plażową oraz wypoczywaliśmy na słońcu konsumując smakołyki przygotowane przez niemieckich rodziców. Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu był Stand-Up Paddling czyli pływanie na specjalnej desce i odpychanie się odpowiednim do tego wiosłem.

Ostatni dzień pobytu w Norderstadt zakończył wieczór polsko- niemiecki, gdzie wszyscy mogli pochwalić się przysmakami ze swojego kraju. Polska grupa podziękowała Pani Dyrektor Coppernicus Gymnasium , rodzicom oraz organizatorom wymiany za gościnność, opiekę i cudownie spędzony czas.

Nie możemy doczekać się przyjazdu naszych partnerów z Niemiec w ramach rewizyty gdyż zawiązały się między nami wartościowe przyjaźnie.

 

Odwiedzą naszą szkołę już 5 października 2017 roku. Przygotowujemy dla nich mnóstwo atrakcji. 

KONKURS „WIEDZA+”

 

2 czerwca 2017r. dwóch uczniów z klasy VB: Amon Lizoń i Oskar Sas wzięło udział w III Miejskich Igrzyskach Szkolnych „Wiedza+”. Chłopcy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w kategoriach „Biały Kruk”( język polski) i „Pociąg do sztuki” (sztuka). W pierwszej z nich Amonowi udało się zdobyć II miejsce, a w drugiej I miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

BRAWA DLA AGATY I MAKSA!

 


4 czerwca na Wyspie Młyńskiej odbyło się rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego pt.:" Moje magiczne drzewo" w ramach imprezy dla dzieci: "Bajkowa Bydgoszcz" . 1 miejsce zajęła w nim uczennica kl. 6a Agata Sawicka a drugie Maksymilian Krakowski z klasy 4b. Przepiękne, pomysłowe prace powstały na lekcjach plastyki pod kierunkiem p. Barbary Binkowskiej. Gratulacje dla laureatów!

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

 


30 maja 2017r. uczniowie klasy 5b, 6a i 6b wyjechali na wycieczkę do Gdańska. Po zwiedzeniu starej części miasta: Długi Targ, fontanna Neptuna, dwór Artusa, żuraw; udali się do Ośrodka Kultury Morskiej. Tu mogli się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna, a w basenie sterować modelami różnego typu jednostek pływających. Potem uczniowie statkiem popłynęli na Westerplatte symbolu wybuchu II wojny światowej. Wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń.