PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE

Wymiana polsko-niemiecka w ramach Polsko-Niemieckiej

Współpracy Młodzieży

W dniach 7- 14 czerwca 2017 roku uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum wyjechali na wymianę polsko- niemiecką do Coppernicus Gynmasium w Norderstadt koło Hamburga.

Była to pierwsza wizyta u niemieckich kolegów. Program wymiany był bardzo atrakcyjny i napięty. Każdy dzień spędzaliśmy aktywnie. Tematem przewodnim była woda. Mogliśmy obejrzeć szkołę w Norderstadt, imponujące pracownie, sale gimnastyczne, kąciki wypoczynkowe, teren sportowy. Uczestniczyliśmy w zajęciach chemii i biologii, robiliśmy ciekawe doświadczenia. Uczniowie niemieckiej szkoły wraz z nauczycielami pokazali nam Hamburg z perspektywy wycieczkowej barki, która opływała kanały i rzekę Elbę. Byliśmy w parku narodowym Wattenmeer, wpisanym na listę UNESCO, gdzie doświadczyliśmy przypływów i odpływów Morza Północnego. Odwiedziliśmy Tropparium z egzotyczną fauną i florą, Aquapark i wodociągi. Największą frajdę sprawił nam pobyt w miejskim parku w Norderstadt, gdzie uczyliśmy się pływać na nartach wodnych, graliśmy w siatkówkę plażową oraz wypoczywaliśmy na słońcu konsumując smakołyki przygotowane przez niemieckich rodziców. Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu był Stand-Up Paddling czyli pływanie na specjalnej desce i odpychanie się odpowiednim do tego wiosłem.

Ostatni dzień pobytu w Norderstadt zakończył wieczór polsko- niemiecki, gdzie wszyscy mogli pochwalić się przysmakami ze swojego kraju. Polska grupa podziękowała Pani Dyrektor Coppernicus Gymnasium , rodzicom oraz organizatorom wymiany za gościnność, opiekę i cudownie spędzony czas.

Nie możemy doczekać się przyjazdu naszych partnerów z Niemiec w ramach rewizyty gdyż zawiązały się między nami wartościowe przyjaźnie.

Odwiedzą naszą szkołę już 5 października 2017 roku. Przygotowujemy dla nich mnóstwo atrakcji.

Wymiana polsko- niemiecka

W październiku 2016 roku między szkołami: Gimnazjum nr 58 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy oraz Coppernicus-Gymnasium in Norderstedt nawiązana została współpraca, która miała na celu stworzyć projekt wymiany młodzieży polsko-niemieckiej z tych dwóch instytucji. W marcu 2017 roku projekt otrzymał pozytywną opinię Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, co skutkuje dofinansowaniem projektu wymiany uczniów.

Wymiana składa się z dwóch etapów:

1. etap to wyjazd polskich uczestników do Niemiec (Norderstedt) w dniach 07.-14.06.2017

2. etap to przyjazd niemieckich uczestników wymiany do Bydgoszczy w dniach 5-12.10.2017

W projekcie weźmie udział po 12 uczestników i po trzech opiekunów z każdego z krajów.

Oprócz wspólnych warsztatów, animacji językowych i wspólnych działań młodzież będzie miał możliwość poznać się nawzajem i w kreatywny sposób spędzić czas. Podczas projektu zaplanowana jest wizyta studyjna w Hamburgu, liczne zabawy sportowe, integracyjne, polsko-niemiecki wieczór narodowy. Młodzież będzie miała możliwość pracować indywidualnie, jak i w grupach międzynarodowych.

Polsko-niemiecko-ukraiński projekt filmowy w Blossin (Niemcy)  2016

Uczniowie z naszej szkoły, z klas III gimnazjalnych  wraz z opiekunami Dorotą Chorobińską oraz Dorotą Boras-Pociask uczestniczyli w dniach 23.10-30.10.2016 w międzynarodowych warsztatach filmowych w Niemczech.  Celem warsztatów było umożliwienie uczniom z różnych państw bezpośredniego kontaktu, przyczynienie się do znoszenia barier kulturowych i językowych oraz przezwyciężanie stereotypów i tworzenie świadomych, obywatelskich postaw.

Warsztaty były doskonałą okazją do poznania innych krajów i kultur, a także do propagowania wiedzy o własnym kraju. Oprócz wspólnych warsztatów filmowych, animacji językowych i wspólnych działań młodzież miała możliwość poznać się nawzajem i w kreatywny sposób spędzić czas. Podczas projektu miała miejsce wizyta studyjna w Berlinie, liczne zabawy sportowe, polsko-niemiecko-ukraiński wieczór narodowy. Młodzież miała możliwość pracować indywidualnie, jak i w grupach międzynarodowych. Ponadto poznała tajniki pracy nad filmem (pisanie scenariusza, scenorysu itp.). Nie zabrakło również integracji poprzez muzykę, wspólny śpiew i taniec.

Nasza młodzież wykazała się dużą wiedzą, umiejętnościami językowymi, tolerancją i otwartością wobec innych narodowości i wysoką kulturą osobistą. Jak zwykle spisali się na medal!

Projekt niemiecko-ukraińsko-polski w Gdańsku 2017

W dniach 09.04 do 14.04 nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowym projekcie historycznym w Gdańsku. Projekt OD SOLIDARNOŚCI DO DEMOKRACJI to projekt o charakterze edukacyjnym, wychowawczym i społecznym, adresowany do nastoletnich Europejczyków. W czasie warsztatów mówiliśmy o międzyludzkiej i międzynarodowej solidarności, demokracji i wolności, spotkaliśmy się ze świadkami historii, pracowaliśmy w trybie warsztatowym i indywidulanym w Europejskim Centrum Solidarności, a wszystko po to, aby lepiej się wzajemnie poznać oraz nabyć nowych umiejętności społecznych i obywatelskich.