im. Bronisława Malinowskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego

Terapia Logopedyczna

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Terapię logopedyczną w naszej szkole prowadzi mgr Beata Średzińska (sala nr 9 I piętro )

Godziny pracy logopedy

Poniedziałek 08:00 – 13:15
Wtorek 08:00 – 13:15
Środa 08:00 – 10:30
Czwartek 08:00 – 12:55
Piątek 08:00 – 09:40

Konsultacje dla rodziców odbywają się podczas drzwi otwartych w szkole oraz na zajęciach otwartych w terminach wcześniej ustalonych.

Ramowy program terapii logopedycznej:

1.Diagnoza logopedyczna.

2.Ćwiczenia przygotowujące artykulatory do wywoływania zaburzonych głosek.

A. Ćwiczenia oddechowe:

* wyrabianie oddechu dla mowy, ć· w. oddechu przeponowego, wydłużanie fazy wydechowej, ć· w. ekonomicznego zużywania powietrza i umiejętności synchronizowania pauz oddechowych z treścią wypowiedzi.

* ćwiczenia narządów artykulacyjnych: języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy.

* ćwiczenia emisyjno- głosowe : wyrabianie właściwej tonacji, kierowanie głosu na maskę, ć· w. umiejętności modulowania siły głosu

B. Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy

* wywołanie głoski w izolacji.

* utrwalenie głoski korygowanej na materiale językowym w logotomach, sylabach, wyrazach (nagłos, śródgłos, wygłos), wyrażeniach i zdaniach.

* ćw. utrwalające wywołaną głoskę w wierszykach, piosenkach wyliczankach, powiedzeniach.

* automatyzacja poprawnej wymowy w mowie kontrolowanej i spontanicznej w opowiadaniach, rozmowach kierowanych, tworzenie swobodnych tekstów, rymowanek.

C. Ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną.

* ćwiczenia rozwijające percepcje słuchową : rozpoznawanie, różnicowanie oraz lokalizacja dźwięków, ćwiczenia rytmiczne, ćwiczenia słuchu fonemowego, pamięci słuchowej

* ćwiczenia ortofoniczne

* ćwiczenia i zabawy z muzyką- logorytmika.

* ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka (rozwijanie słownictwa czynnego i

biernego, koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej, pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej).

Najnowsze komentarze
Kategorie wpisów