im. Bronisława Malinowskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego

Erasmus +

Projekt Erasmus+ „Ecology and Sport – Two Ways, One Story” odpowiada oczekiwaniom współczesnego społeczeństwa. Jest to projekt międzynarodowy, który obejmuje trzy państwa europejskie; Finlandię, Polskę i Włochy.

Głównym założeniem projektu jest poszerzanie horyzontów uczniów i nauczycieli w zakresie kompetencji językowych, postaw proekologicznych jak i propagowania aktywnego stylu życia. W ramach projektu uczniowie wykonują powierzone zadania w określonym terminie. Ważnym elementem projektu jest wymiana uczniów i nauczycieli między poszczególnymi krajami. Przewidziane są cztery spotkania grup projektowych. Całość działań jest zaplanowana na dwa lata, do 31.10.2019 roku.

W dniach 27.11 – 30.11.2017 odbyło się pierwsze spotkanie projektowe w miejscowości Lucca we Włoszech. W spotkaniu tym uczestniczyli nauczyciele z poszczególnych krajów. Naszą szkołę reprezentowały: p. Dorota Cieszyńska i p. Irena Skotarska.

Celem spotkania było opracowanie zasad współpracy i przygotowanie planu działań projektowych. Szkoła partnerska z Włoch gościła nas u siebie. Byłyśmy pod wrażeniem uroków Toskanii i ciepłym przyjęciem nas przez gospodarzy.

W dniach 11.02 – 17.02.2018 sześcioro uczniów z klasy 7a wraz z nauczycielami p. Dorotą Cieszyńską i p. Violettą Siwiec wzięło udział w spotkaniu projektowym w miejscowości Laukaa w Finlandii. Grupa projektowa miała pełne ręce roboty. Uczestniczyliśmy w warsztatach eTwinningowych, zajęciach sportowych na śniegu i byliśmy obserwatorami doświadczeń na Uniwersytecie w Jyväskylä związanych z procesem uzdatniania wody. Niezapomnianym wydarzeniem była wizyta w saunie i kąpiel w zamarzniętym jeziorze. Mieliśmy też okazję nauczyć się wypiekać fińskie specjały. Wróciliśmy do kraju z bagażem wspomnień i uczuciem wdzięczności i sympatii w stosunku do naszych fińskich gospodarzy. Nigdy nie zapomnimy też naszego pierwszego lotu samolotem.

W dniach 1 – 6 października gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szkół z Finlandii i Włoch. Wizyta w ramach programu Erasmus plus przebiegała w radosnej atmosferze. Spotkaliśmy się z Panią Iwoną Waszkiewicz – zastępcą prezydenta miasta, braliśmy udział w wycieczkach, warsztatach eTwinning oraz aktywnościach sportowych. W rekreacyjnym biegu wzdłuż Kanału Bydgoskiego brały udział także reprezentacje szkół nr 10 i 45. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. Wszystkim żal było rozstawać się, czekamy już niecierpliwie na następne spotkanie – tym razem we Włoszech.

-We had an amazing time here in Bydgoszcz. We made a lot of new friends and unforgettable memories. Thank you Erasmus+ and Poland!

– An amazing experience: we learned about new countries and cultures. Thank you Erasmus+.

– Thank you, for the best time in our life. We can’t wait for the next meeting in Italy

CDN