Historia biblioteki szkolnej
Biblioteka szkolna powstała w 1963 roku, kiedy oddano budynek szkoły do użytku. Mieściła się wówczas w holu głównym, obok sekretariatu i świetlicy. Dysponowała jedną salą. We wrześniu 1964 roku na stanie biblioteki było 3361 woluminów. Na początku lat 70-tych z przejścia prowadzącego do świetlicy utworzono czytelnię, w której mieściły się dwa stoliki z czterema miejscami dla czytelników.
Nowy etap w rozwoju biblioteki nastąpił od roku szkolnego 2001/2002 kiedy biblioteka została przeniesiona do innej części budynku. Powstała duża czytelnia z pięcioma stolikami czteroosobowymi oraz kąciki dla najmłodszych. Czytelnia wyposażona jest w dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny oraz regał z literaturą dziecięcą i czasopismami.
Obecnie na stanie biblioteki jest około 13000 woluminów w postaci papierowej, dźwiękowej i elektronicznej (filmy, atlasy, słowniki, mapy ). Cała baza danych o zbiorach jest prowadzona w programie MOL Optimum. Księgozbiór jest na bieżąco modernizowany z uwzględnieniem zainteresowań oraz potrzeb dzieci i młodzieży. W zasobach biblioteki znajdują się czasopisma między innymi: Aura, National Geographic, Rowertour, Magazyn Turystyki Górskiej, Poznaj Świat, Poznaj Swój Kraj, Młody Technik, Victor Gimnazjalista,Cogito, Victor Junior, Kumpel, Asteriks, Wally Zwiedza Świat, OK, ABC, Świerszczyk, Miś.
Zmienia się charakter biblioteki szkolnej. Coraz częściej pełni ona rolę pracowni informacyjno-informatycznej służącej między innymi do pracy własnej uczniów, przeprowadzania zajęć przedmiotowych oraz wspomagania w kształceniu. Biblioteka szkolna wyposażona jest w 7 komputerów dla uczniów z dostępem do Internetu może korzystać z nich każdy zainteresowany w godzinach otwarcia.
Praca z czytelnikiem:
Na przestrzeni lat działalność biblioteki szkolnej opiera się na wykorzystaniu różnorodnych form pracy z czytelnikiem:
- Organizacja Miejskiego i Ogólnoszkolnego Festiwalu Literatury i Sztuki Science Fiction i Fantasy „Ponad horyzontem wyobraźni”
- Grant „Po prawej i lewej stronie Brdy”
- Cykliczne imprezy czytelnicze: Biesiady literackie, Ferienady, Literackie wycieczki (czytanie dzieciom w przedszkolu i klubie przedszkolaka) Międzynarodowy Miesiąc, Bibliotek Szkolnych, Dzień postaci z Bajek, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Dzień Pluszowego Misia, Pasowanie na czytelnika, Brzechwolandia- cykliczny konkurs recytatorski wierszy J. Brzechwy.
- Wystawy
- Spotkania z ciekawymi, nietuzinkowymi ludźmi
- Realizacja programu czytelniczego „Poczytaj mi przyjacielu” proponowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (http://www.ceo.org.pl/pl)
- Przystąpienie do programu „ Książki naszych marzeń” był realizowany w roku szkolnym 2015-2016.
- Zgłoszenie szkoły do ogólnopolskiego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, realizowany w latach 2016- 2020.
Udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych
- Bookcrossing -doroczne święto wolnej książki
- Ogólnopolskie Wybory Książek
- Aakcja „Zaczytani”
- „Jak nie czytam jak czytam”
- Czytelniczy Flash –mob
- CzytajPL.- upoluj swoją książkę