Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch
W ostatnich latach, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, wzrosła popularność różnego rodzaju pojazdów elektrycznych i urządzeń wspomagających przemieszczanie.
Z dniem 20 maja 2021r. do Ustawy prawo o ruchu drogowym zostały wprowadzone regulacje dotyczące zasad korzystania z pojazdów i urządzeń, które były obecne na polskich drogach już od dawna. Nowalizacja wprowadza istotne zmiany, obejmujące również ograniczenia w ich korzystaniu przede wszystkim przez dzieci. W tym celu ustawodawca zdefiniował nowe rodzaje sprzętu służącego do przemieszczania się:
1. Hulajnoga elektryczna - pojazd napędzany elektycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
2. Urządzenie transportu osobistego - pojazd napędzany elektrycznie z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (np. deskorolka elekrtyczna, urządzenie samobalansujące).
3. Urządzenie wspomagające ruch - urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna).
Mając na względzie przedstawienie w czytelnej i zwięzłej formie nowych przepisów dotyczących wspomnianych urządzeń i pojazdów Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Polocji opracowało przedstawienie tabelaryczne, które stanowi poniższy załącznik.
Więcej informacji na stronie: Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego - Ministerstwo Infrastruktury - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Pliki do pobrania: