Zbiórka baterii

Szanowni Państwo, 

Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła i przedszkole biorą udział w Konkursie Zbiórki Baterii organizowanym przez Miasto Bydgoszczprzy współpracy z Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o. Do 12.05.2023r. można wrzucać baterie do specjalnie przygotowanych pojemników, które znajdują się przy drzwiach świetlicy szkolnej oraz przy wejściu do przedszkola 

 

Gorąco zachęcamy to wzięcia udziału z zbiórce. 

 

Dlaczego warto segregować zużyte baterie? 

Jednym z głównych powodów jest ochrona środowiska. Jeżeli wrzucisz zużyte baterie do pojemnika na odpady zmieszane, trafią one do na wysypisko śmieci lub do spalarni, gdzie będą one uwalniać do środowiska szkodliwe substancje takie jak m.in. metale ciężkie. To właśnie one prowadzą do zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza. Warto więc dbać o to, by wrzucać zużyte baterie do specjalnych pojemników. 

Poza tym niektóre firmy mogą odzyskiwać metale ze zużytych baterii, dzięki czemu mogą je ponownie użyć np. w metalowych konstrukcjach czy akumulatorach. Niektóre z nich można też zastosować w tworzeniu szklano-ceramicznych płyt grzewczych, a także monet, sztućców czy biżuterii, dzięki czemu trafiają w dalszy obieg. 

 

Jak wygląda recykling baterii? 

Cały proces zaczyna się od wrzucenia ich do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Po odebraniu baterii przez odpowiednie organy są one sortowane według ich rozmiaru, typu oraz dodatkowych kryteriów. Następne są one przetwarzane. Jednym ze sposobów jest wrzucanie ich do elektrycznych pieców łukowych, gdzie mogą zajść różne reakcje chemiczne, dzięki którym z baterii powstać mogą potrzebne materiały. Innym sposobem jest rozdrabnianie i mieszanie baterii z innymi substancjami. Z baterii można również oddzielić różne potrzebne substancje, jak żelazo czy mangan.  

 

Warto podkreślić, że jest wiele różnych sposób na przetwarzanie baterii, a każdą baterię można przetwarzać w inny sposób. Najistotniejsze jest to, że dzięki temu można dać im nowe życie i przyczynić się tym samym do ochrony naszego środowiska.